Güncel

Fx piyasalar

USD/TRY: Geçen hafta %1,51 seviyesine kadar düşüş kaydeden ABD on yıllık tahvil faizinin bu sabah yükselişini sürdüren petrol fiyatları ile birlikte tekrar %1,60 seviyesine çıkması, risk unsuru olarak izleniyor. Diğer yandan, Asya’da Çin’in üçüncü çeyrekte %4,9 ile beklentilerin altında büyümesi risk iştahını kısmen baskılıyor. Bu gelişmeler kapsamında da Dolar’ın tekrar toparlandığını izliyoruz. Dolar endeksi (DXY) bu sabah %0,2 civarında yükselişte. Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ) para birimleri de satıcılı. Geçen hafta %3,1 oranında kayıpla emsallerinden belirgin şekilde negatif ayrışan TL’de de baskı sürüyor. Perşembe günkü kritik TCMB toplantısı öncesinde Merkez Bankası’ndan beklenen faiz indiriminin şiddetine yönelik belirsizliğin TL’de etkisini gösterdiği söylenebilir. Dolar’ın da küresel ölçekte güçlendiği ortamda kurda mevcut fiyatlamalar devam edebilir. Direnç 9,3350 bölgesinde. Diğer yandan, TL’de kısmi rahatlama görülmesi için 9,20 seviyesinin altına sarkma görülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yurtiçinde TCMB faiz kararının öne çıktığı haftada  yurtdışında Çin Merkez Bankası faiz kararı, ABD işsizlik maaş başvuruları ve Conference Board tüketici güven endeksi, cuma günkü Fed Başkanı’nın konuşması, küresel hizmet ve imalat PMI verileri ile Rusya Merkez Bankası faiz kararı izlenecek gelişmelerden.

EUR/USD: Geçen hafta ABD on yıllık tahvil faizindeki düşüşten destek bulan parite halihazırda 1,1620 bölgesinde bulunan aylık ortalamasına doğru hareketlendi. Ancak bu ortalama bölgesini direnç yapan paritenin, bugün ABD on yıllık faizinin yükselmeye devam eden petrol fiyatları ile birlikte %1,60’a çıkması sonrasında tekrar baskı altında kaldığını izliyoruz. Parite 1,16 seviyesinin altında. Makro verilerin Avro’da net bir katalizör oluşturmadığı ortamda, ECB Başkanı Lagarde’ın son dönemde görece yüksek seviyede kalan enflasyonun “büyük ölçüde geçici” olduğunu söylemesi Avro’da en azından olası güçlenmeyi sınırlayabilir. Bu sabahki zayıf risk iştahıyla da Dolar güçlenme eğilimi gösterirken, parite 1,1620 seviyesinin altında kalmaya devam ederek 1,1560 desteğini kırmaya çalışabilir. Bu seviyenin kırılması durumunda da 1,1525 ve 1,15 sıralı hedefler olarak izlenebilir.

XAU/USD: Geçen hafta enflasyondaki yükselişin geçici olduğuna yönelik şüphelerin artmasına karşın ABD on yıllık tahvil faizindeki gerilemeden destek bulan Ons Altın 1.800 seviyesini test etti. Ancak, bu direnç bölgesini kıramayan değerli maden cuma günü sert satışlarla karşılaşarak haftayı 1.767 seviyesinden tamamladı. Bu sabah ise yükselişini sürdüren petrol fiyatları ile birlikte %1,60’a kadar çıkan ABD on yıllık tahvil faizinin değerli madende baskı yaptığını izliyoruz. Enflasyon endişelerinin şimdilik değerli madende net bir destek vermemesi ve tahvil faizindeki yukarı yönlü riskler nedeniyle Ons Altın tekrar 1.750 destek bölgesine yönelebilir. Yukarıda ise 1.778 direnç konumunda.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu